مقالات

فواید خوردن ال آرژنین

خواص ال آرژنین در بدنسازی
امروزه از مکمل ال آرژنین در بدنسازی استفاده فراوانی می شود و بسیاری از ورزشکاران قبل و بعد از تمرین خود از آن استفاده می کنند. در ادامه خواص ال آرژنین در بدنسازی را توضیح می دهیم.

خرید مکمل

خون رسانی به عضلات را افزایش می دهد
با مصرف ال آرژنین نیتریک اسید در بدن تولید می شود که این ماده سبب افزایش قطر رگ های خونی می گردد. با گشاد شدن رگ ها خون رسانی به بافت های عضلانی نیز افزایش پیدا می کند. این موضوع باعث می شود که املاح و مواد مغذی بیشتری به عضلات بدن برسد و در نتیجه استقامت و توانایی بافت عضلانی در طول ورزش بیشتر شود. این مزیت برای افراد ورزشکار، به خصوص بدنسازان، بسیار حائز اهمیت است و به آنها کمک می کند تا تمرینات شدید را راحت تر انجام دهند. [۱]

به عضله سازی کمک می کند
یکی از فواید ال آرژنین کمک به عضله سازی است
یکی از فواید ال آرژنین کمک به عضله سازی است
از دیگر فواید ال آرژنین می توان به تاثیر مثبت آن در عضله سازی اشاره کرد. مصرف این مکمل باعث می شود که میزان سنتز پروتئین در بدن به طور قابل توجهی افزایش یابد و در نتیجه پروتئین مورد نیاز برای ترمیم و رشد عضلات فراهم شود. پروتئین نقش به سزایی در عضله سازی دارد و در صورت تامین آن بعد از بدنسازی، سرعت عضله سازی و افزایش حجم افزایش قابل توجهی می یابد. [۳]

ترشح هورمون رشد را در بدن افزایش می دهد
مصرف دهانی ال آرژنین باعث افزایش ترشح هورمون رشد می شود و ترکیب کردن مصرف ال آرژنین با ورزش باعث افزایش بیشتر این هورمون در بدن خواهد شد.

همچنین پزشکان از ال آرژنین استفاده می کنند تا متوجه شوند که بدن کودکان به اندازه کافی هورمون رشد ترشح می کند یا خیر. [۳, ۵, ۶]

به چربی سوزی کمک می کند
یکی دیگر از خواص ال آرژنین برای بدنسازان، افزایش متابولیسم چربی است. این اسید آمینه تعادل مصرف انرژی را در جهت چربی سوزی تغییر می دهد و باعث کاهش تجمع چربی های سفید در بدن نیز می شود. البته در خصوص تاثیر این مکمل در کاهش وزن مطالعات بیشتری نیاز است.

قرص ال آرژنین

فواید ال آرژنین برای مردان و زنان
تاثیرات مثبت ال آرژنین تنها محدود به ورزشکاران نیست و مردان و زنان غیرورزشکار هم می توانند از فواید آن بهره مند شوند. در ادامه مهمترین خواص این اسید آمینه را برای زنان و مردان شرح می دهیم.

قرص ال آرژنین به نعوظ بهتر کمک می کند
یکی از مهم ترین فواید ال آرژنین کمک به برطرف کردن اختلالات نعوظ در مردان است. امروزه درصد قابل توجهی از مردان ۴۰ الی ۷۰ سال دارای ناتوانی جنسی از جمله اختلال در نعوظ هستند. این اختلال دارای عوامل و دلایل متعددی است که در هر شخص می تواند متفاوت باشد. یکی از راهکار های درمان این مشکل مصرف مکمل ال آرژنین است. این اسید آمینه با گشاد کردن رگ های خونی، سبب افزایش جریان خون در آلت تناسلی مردان می شود که این عامل به طور مستقیم در نعوظ تاثیر دارد.

پیشنهاد می شود مردانی که اختلال نعوظ دارند روزانه ۲.۵ تا ۵ گرم ال آرژنین را همراه با داروهایی نظیر سیلدنافیل و تادالافیل مصرف کنند. مصرف همزمان ال آرژنین و داروهای تقویت جنسی تاثیر بیشتری نسبت به مصرف هر یک از آنها به تنهایی دارد. [۱, ۲]

باعث افزایش باروری در مردان و زنان می شود
یکی از خواص ال آرژنین کمک به تقویت باروری مردان و زنان است. این آمینو اسید نه تنها میل جنسی را در زنان افزایش می دهد بلکه به طور طبیعی عملکرد جنسی مردان را نیز بهبود می بخشد. به همین دلیل است که مکمل ال آرژنین بین مردان بالای ۴۰ سال بسیار محبوب است و به عنوان جایگزین طبیعی ویاگرا مصرف می شود.

ال آرژنین به بهبود باروری زنان و مردان کمک می کند
ال آرژنین به بهبود باروری زنان و مردان کمک می کند
ال آرژنین هم مقدار و هم تحرک اسپرم را در مردان افزایش می دهد. در زنان نیز ال آرژنین به افزایش ترشحات واژن (cervical mucus) کمک می کند. [۴]

به کاهش فشار خون کمک می کند
همان طور که در توضیحات فوق نیز به آن اشاره شد، مصرف ال آرژنین سبب تولید اکسید نیتریک می شود که در افزایش قطر رگ های خونی و کاهش فشار خون موثر است.

همچنین مطالعه ای که در سال ۲۰۲۱ انجام شد بار دیگر فواید ال آرژنین را در کاهش فشار خون ثابت کرد. [۲, ۳]

ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد
یکی از خواص ال آرژنین کمک به جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ یا تعویق ابتلا به آن است. مصرف این اسید آمینه می تواند در جذب انسولین توسط بدن تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد و سبب افزایش حساسیت بدن به انسولین می شود. مطالعه ای هم که در سال ۲۰۱۸ انجام شد نشان داد که مصرف ال آرژنین می تواند از ابتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری کرده یا آن را به تعویق بیندازد. [۳]

ممکن است به تقویت رشد مو کمک کند
یکی از خواص احتمالی ال آرژنین به کمک به رشد مو است
یکی از خواص احتمالی ال آرژنین به کمک به رشد مو است
ممکن است یکی از فواید ال آرژنین کمک به رشد مو و تقویت آن باشد. دلیل این موضوع آن است که ال آرژنین یکی از امینو اسید هایی است که در رشد مو نقش دارد. علاوه بر آن، ال آرژنین باعث می شود خون رسانی به موها افزایش یابد و به این ترتیب مواد مغذی بیشتری به آنها برسد که این موضوع هم در رشد مو ها موثر است. با این حال برخی مطالعات هم نشان داده اند که ال آرژنین خود می تواند باعث ریزش مو شود. به همین دلیل لازم است در مصرف این مکمل برای ریزش مو احتیاط کنید.

عوارض ال آرژنین
مصرف هر دارو یا مکملی علاوه بر داشتن فواید متعدد، ممکن است عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد. ال آرژنین نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای عوارضی است که در صورت عدم مصرف صحیح آن ممکن است بروز یابد. مهمترین عوارض این مکمل به شرح زیر هستند:

بروز مشکلات گوارشی مانند نفخ و اسهال
واکنش های آلرژیک
احتمال بروز بیماری نقرس
کاهش فشار خون
بروز تبخال
اگر می خواهید با عوارض ال آرژنین بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله بتادارو را در این زمینه مطالعه کنید.

نحوه مصرف ال آرژنین
نحوه مصرف ال آرژنین بستگی به هدف شما از مصرف آن دارد.

برای بهبود عملکرد ورزشی در بدنسازان: ۵ تا ۹ گرم در روز
برای درمان فشار خون بالا: ۶ تا ۳۰ گرم در روز
برای درمان اختلال نعوظ: ۲.۵ تا ۵ گرم در روز
مانند آمینو اسید های دیگر پیشنهاد می شود ال آرژنین بین وعده های غذایی مصرف شود تا بیشترین جذب را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *