مقالات

تشخیص اصل بودن مکمل کراتین

وقتی صحبت از مکمل‌های بدنسازی و تناسب اندام به میان می‌آید، مکمل کراتین یکی از پرطرفدارترین مکمل های ورزشی است. کراتین یک ماده طبیعی است که از آمینو اسید‌ها تشکیل شده است. مصرف این مکمل بدنسازی موجب تولید ATP می‌شود و در نهایت با تقویت بدن از ایجاد خستگی در طول تمرینات بدنسازی جلوگیری می‌کند. مکمل‌های کراتین بسیاری توسط برند‌های تجاری مختلف تولید و روانه بازار شده‌اند.

 به طور خلاصه کافی است به نکات زیر توجه کنید:

۱. مقداری کراتین را در آب حل کنید. ذرات ریز کراتین باید به سرعت در آب حل شوند و در نهایت یک محلول شفاف و یکنواخت را تولید کنند. در این حالت می‌توان مطمئن بود که کراتین خریداری شده اصل است.

۲. کراتین های بدون طعم هیچ گونه طعم و مزه خاصی ندارند. در صورتیکه هنگام مصرف یک کراتین بی طعم احساس شیرینی کردید، احتمالا مکمل کراتین شما تقلبی است. اگر کراتین شما طعم‌دار است از این روش نمی توانید برای تشخیص اصل بودن آن استفاده کنید.

۳. دانه‌های کراتین بدون رنگ، ریز و کدر هستند.

روش اول: تشخیص کراتین اصل از تقلبی با سایت TTAC
یکی از راحت ترین روش های تشخیص اصالت مکمل کراتین این است که لیبل اصالت آن را بررسی کنید. تمامی مکمل هایی که توسط وزارت بهداشت مورد تایید واقع می شوند، دارای برچسب اصالت کالا هستند. بر روی هر برچسب یک کد ۲۰ رقمی UID وجود دارد که با وارد کردن آن در سامانه TTAC می توانید اصل بودن یا نبودن مکمل را متوجه دهید.

برای بررسی لیبل اصالت ۳ روش مختلف وجود دارد:

مراجعه به سایت TTAC
سایت TTAC
سایت TTAC
شما می توانید با مراجعه به آدرس https://www.ttac.ir/Inquiry کد ۲۰ رقمی UID را در کادر مربوطه وارد کنید و سپس بر روی گزینه جست و جو کلیک کنید. در صورتی که کراتین مورد تایید وزارت بهداشت باشد، در نتایج جست و جو نام و مشخصات کراتین نمایش داده می شود که نشان دهنده اصل بودن مکمل است.

استفاده از اپلیکیشن TTAC
روش دیگر برای تشخیص کراتین اصل از فیک، اسکن لیبل اصالت با استفاده از اپلیکیشن TTAC می باشد. این اپلیکیشن را می توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

https://play.google.com/store/apps/details?id=ir.ttac.IRFDA&hl=fa&gl=US

ارسال پیامک به سامانه TTAC
روش سوم، خراشیدن قسمت انتهای لیبل اصالت و ارسال کد ۱۶ رقمی زیر آن به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ می باشد. در صورت اصل بودن کالا، نتیجه آن از طریق پیامک ارسال می شود.

روش دوم: بررسی کیفیت پودر، طعم، بو و رنگ کراتین
اگر قبلا سابقه مصرف کراتین را داشته اید، تشخیص کراتین اصل از تقلبی کار چندان دشواری برای شما نخواهد بود. کراتین های اورجینال با کمی تکان دادن به طور یکنواخت در آب حل می شوند. اما کراتین های تقلبی به سختی در آب حل می شوند و حتی پس از تکان دادن شدید شیکر هم باز دانه های ریز و درشت بر روی آب شناور می شود.

مزه و بوی کراتین های تقلبی هم بسیار تند است. مکمل های اورجینال از نظر طعم و بو بسیار ملایم و دلنشین هستند و کیفیت بالاتری از این نظر دارند.

پودر کراتین را به خوبی بررسی کنید. کراتین های اصل پودر یکنواختی دارند و دانه های ریز و درشت در آن ها وجود ندارد.

روش سوم: تشخیص مکمل اصل از بدل با بررسی درپوش پلمپ کراتین
تشخیص کراتین اصل از فیک با بررسی درپوش
تشخیص کراتین اصل از فیک با بررسی درپوش
یکی دیگر از روش های تشخیص اصالت کراتین بررسی درپوش زیر درب مکمل است. معمولا کراتین های تقلبی دارای درپوش های بسیار بی کیفیتی هستند. لبه های درپوش باید به طور دقیق و یکنواخت دوخته شده باشد و به هیچ عنوان شل نباشد. معمولا شرکت های تولید مکمل های ورزشی نام برند خود را بر روی درپوش آلومینیومی حک می کنند.

روش چهارم: بررسی بسته بندی محصول
تشخیص اصالت مکمل کراتین با بررسی بسته بندی
تشخیص اصالت مکمل کراتین با بررسی بسته بندی
عموما بسته بندی مکمل های تقلبی بسیار بی کیفیت است و با نمونه های اصلی تفاوت های متعددی دارد. بهتر است قبل از خرید، بسته بندی محصول را به دقت بررسی کنید. کراتین های تقلبی معمولا دارای لیبل و برچسب های شل و بی کیفیت هستند. به کیفیت قوطی مکمل، نحوه پلمپ مکمل، فونت توضیحات پشت محصول، لوگو و هولوگرام مکمل دقت کنید. نمونه های تقلبی معمولا در موارد ذکر شده دارای اشتباهات متعددی هستند.

روش پنجم: تشخیص مکمل اصل از تقلبی با بررسی کد شناسایی
تشخیص کراتین اصل از بدل با بررسی LOT محصول
تشخیص کراتین اصل از بدل با بررسی LOT محصول
تقریبا اکثر شرکت های معتبر، بر روی محصولات خود کد های شناسایی محصول یا همان LOT درج می کنند. برای تشخیص کراتین اصل از فیک می توانید با مراجعه به سایت برند مورد نظر، کد محصول را خود را وارد کنید تا از اصل بودن آن مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *